Bebeğimin ateşi çıktı ne yapmalıyım?


Facebook'ta Paylaş

bebeklerde yuksek ates Bebeğimin ateşi çıktı ne yapmalıyım?
Bebeğimin ateşi çıktı

Bebeğimin ateşi çıktı nasıl düşürürüm? Bebeklerde normal vücud ısısı kaç derece olmalı? ne yapılır? Ateşi düşürmek için iyi gelir mi? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Bebeklik çağındaki ateşin en sık sebebi enfeksiyonlardır. Genellikle viral üst solunum yolu enfeksiyonları yanında özellikle küçük bebeklerde ciddi bakteriyel enfeksiyonlar ateşe sebep olabilir.  Bunun dışında romatizmal hastalıklar, apandisit,  ilaçlar,  sıcak çarpması ve kanser hastalıkları ateşe neden olabilir.

Bebeğinizin ateşi olduğunu anladığınızda mutlaka hemen bir dijital termometre ile koltuk altından ölçün. Çünkü alnından dokunarak yapacağınız ateş kontrolü sağlıklı sonuç vermeyecektir ve eğer olduysa mutlaka hemen doktorunuza başvurun. Eğer bebeğiniz 6 aylık ve daha büyükse ateşi 37.4 ile arasındaysa antipiretik (ateş düşürücü ilaç) vererek ateşini 1-2 saat evde takip edebilirsiniz. Fakat hasta görünüyorsa ve diğer hastalık belirtileri varsa mutlaka hemen doktorunuza başvurmalısınız. Evde kesinlikle ateş düşürücü fitil veya şurup bulundurmalısınız. Ateş düşürücü olarak paracetamol veya İbuprofen kullanabilirsiniz. Paracetamol’ün şurup ve fitili, İbuprofen’in ise sadece şurubu vardır. Her ikisinin de dozları yaklaşık olarak bebeğinizin kilosu başına 10 mg’dır. Örneğin, bebeğiniz 10 kg ise 100 mg parasetamol, 4-6 saatte bir ateş devam ediyorsa tekrarlanarak verilebilir.

Bu iki ilacı içeren preperatlar dışında ateşi daha hızlı düşürdüğü söylenen hiç bir damla veya şurup kullanmayın. Aspirini de kesinlikle kullanmayın. Ateşi hızlı düşüren diğer bazı ilaçların ve aspirinin tehlikeli yan etkileri olabilir ve beğinize zarar verebilir. Unutmayın, ateş düşürücü ilaçlar hastalığın gidişatında herhangi bir değişiklik yapmaz ve iyileştirmez. Sadece çocuğunuza ateşi düştüğü ve ağrısı azaldığı için geçiçi bir iyilik hissi verir. Ancak şiddetli enfeksiyonda ilacın etkisi geçince ateş yeniden çıkacaktır.

Yüksek ateşte, doktor önerisi olmadan antibiyotik kullanmayın.
Ateşi 39 derecenin üzerinde olan bebek, huzursuzdur ve bunu size yansıtır. Bu bebekler mutlaka doktor kontrolüne götürülmelidir. Bu derece yüksek ateşte doktora götürmeden hemen önce evde paracetamol verip ılık duş aldırabilirsiniz. Böylece bebeğin ateşi 1-2 saat içinde düşecek ve rahatlayacaktır. Bebeğiniz ateşli iken doktora danışmadan antipiretik dışında başka hiçbir ilaca başlamayın. Antibiyotik kullanımına kesinlikle bebek doktorunuz önermeden başlamayın. Her ateşte antibiyotik kullanılması gerekmez. Çünkü bebeklerde ateşin en sık sebebi viral enfeksiyonlardır ve gereksiz antibiyotik kullanıldığında çocuğunuza yarar değil zarar verebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş

Bebeğimin ateşi çıktı ne yapmalıyım? ile Benzer Yazılar:

Bebeğimin ateşi çıktı ne yapmalıyım? ilgili Aramalar:

3 Mart 2012 Saat : 2:23

“Bebeğimin ateşi çıktı ne yapmalıyım?” için 2 Yorum

  1. fatma diyor ki:

    bebeğimin ateşi yüksek ve de nezli olmuş ateşini bir türlü düşüremiyorum bu durumda ne yapmalıyım

  2. fatma diyor ki:

    nasıl düşürmem lazım çocuğumun hali yok havale geçirme riski varmı lütfen yardım edin

Bebeğimin ateşi çıktı ne yapmalıyım? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Dost Siteler


Ping your blog, website, or RSS feed for Free