Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm?


Facebook'ta Paylaş

bebeklerde ates 300x258 Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm?

Bebeklerde nasıl düşürülür? Bebeğimin vücut ısısını nasıl normale düşürürüm?  Ateş vücudun mikroplara karşı savaştığının bir göstergesidir. Bu nedenle bebeğin ateşi her yükseldiğinde hemen ateş düşürücüye başvurmak yanlıştır. Öncelikle bebeğin ateşi hangi rahatsızlığa bağlı bunu bilmek ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak önemlidir.

neden yükselir?

Bebeklerde ateşin yükselmesinin çok değişik sebepleri olabilir. Mesela ağrılı durumlarda ateşi yükselebilir, grip gibi rahatsızlıklara karşı vücudun tepkisi yine ateş olabilir. Sıcak çarpması olabilir. Bu sebeple ateşi yükselen bir bebeğin doktora götürülmesi doğru olacaktır.

Bebeklerde ateş (vücut sıcaklığı) kaç derece olmalıdır?

Ağızdan ölçümlerde 37 derece normaldir. Koltuk altından ölçümlerde 36,5 normal değerdir. Bazı bebeklerin vücut sıcaklığı her zaman yüksek olabilmektedir ancak bu çok büyük farklılık göstermez.

Eğer bebeğin ateşi 39 dereceye ulaşmışsa düşürmek doğru olacaktır.

Bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür?

Bebeğin havale geçirmemesi için mutlaka bebeğin ateşi düşürülmelidir. Öncelikle elbiselerini çıkarın. Bebeğinize şurup veya fitil verebilirsiniz. (calpol, minoset, fitil olarak paranox) Fitil etkisini daha çabuk gösterecektir. ilaçlar etkisini gösterene kadar; ıslak bir bezle alnını, boyunlarını koltuk altını ve yavaş yavaş bütün vücudunu silin. Bunu suya bir miktar sirke katarak yapabilirsiniz, daha etkili olur. Eğer  yine de düşürememişseniz ılık bir banyo yaptırın.

Bebeğinizin üzerine asla bastırmayın. Sobaya veya kalorifere yakın yatırmayın, olabildiğince serin yerlerde tutmaya çalışın. Tüm bu çalışmalar fayda vermezse bir sağlık ocağına götüp ateş düşürücü iğne yaptırabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş

Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm? ile Benzer Yazılar:

Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm? ilgili Aramalar:

18 Şubat 2011 Saat : 10:24

“Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm?” için 18 Yorum

 1. Özden Can diyor ki:

  Daha bebeğimiz olmadı ateşini düşürelim :) allah nasip ederse inşallah.

 2. lüzumsuz diyor ki:

  kesinlikle ve kesinlikle kendi kullandığınız antibiyotik ve ateş düşürücüleri özellikle 10 yaş altına vermeyin. bir doktor önerisi olmadan ilaç kullanmak zaten yanlış ama bu yaşlardaki çocuklara çok zararlı olabilen ilaçlar mevcut.

 3. HmT diyor ki:

  gerçekten çok öenmli bir konuya değinmişsiniz çünkü yüksek ateş bebeklerde ilerde sorunlara yol açıyor

 4. Iceman diyor ki:

  ben küçükken ateşimi doktora gitmeden sirkeli su gibi yöntemlerle düşürüyorlardı.

 5. Nahide diyor ki:

  Koltuk altlarına ve kasıklarına sirkeli
  su ile ıslatılmış bez çok işe yarıyor.

 6. Buse diyor ki:

  sirkeli bez ile ateş düşürmek gibi bir tedavi yok.bununla sadece anlık bir serinleme yapılabilir ve bebeği rahatlatır.

 7. r10 diyor ki:

  Kızım Ecrin aylık iğnesini olduktan sonra doktor ateşi çıkarsa fitil sokun diyor.Ancak fitil yetişkinlerde kullanılanmı bilmiyorum.O nedenle doktora danışmadan iş yapmayın.

 8. SEO diyor ki:

  Aynen hocam doktora danışmadan birşey yapılması çok yanlış . . .

 9. Ömür diyor ki:

  Bence bi hastaneye götürmek en iyisi :) Kendi başımıza yapacağımız (deneyeceğimiz) işler bebek üzerinde daha da kötü şeylere neden olabilir düşüncesindeyim :)

 10. Bismillah diyor ki:

  Bebeğiniz ateşlendiği zaman şakaya gelmez diye düşünüyorum

 11. Seki diyor ki:

  Ateşlenme her hastalığın başı gibidir.Bana göre öyle her hastalık ateşlenme il başlıyor.

 12. Mesudo diyor ki:

  Havale hatta kısmi felce sebep olabilir. Çok dikkat edilmesi gereken bir konu.

 13. bal diyor ki:

  Doğrudan doktora gidin hele hele kocakarı yöntemlerini hiç denemeyin ! ..

 14. aleyna ekinci diyor ki:

  çocuklarda ateş önemlidir arkadaşlar şakaya gelmez calpol şurup minoset ve paranox fitil işe yarar önce bir ölcek calpol verin sonrada aradan yarım saat geçsin paranoxu atın ateşi normala düşecektir

 15. mjklo diyor ki:

  bebeklerde ateş yükselirse havaleye sebep olacaktır bu nedenle bebeğin ateşi için telaşlanmayın bebeğin eklem yerlerine bir ıslak bez koyun 1 veya 2 dakika bekletin normale düşer ama çoçuğa habire şurup verirseniz bünye şurupları kaldıramaz ve daha kötü sebeplere yol açabilir..

 16. Adem Bostancı diyor ki:

  Suya KESİNLİKLE sirke katılmaz. Bu uygulamanın yanlışlığı ispatlanalı kaç yıl oldu. Yanlış ilgi vermeyelim lütfen. Vucud ısısıyla su buharlaşır sirke cilde tesir eder ve sakıncalıdır.

 17. REÇEL diyor ki:

  KIZIM 2YAŞINDA VE ŞUAN ATEŞİ 38.8. DUŞ ALDIRDIM DOLVEN İÇİRDİM 10DAKKA SONRA CALPOL VERDİM VE ALNINI KOLTUK ALTINI SÜREKLİ ISLATIYORUM AMA ATEŞİ GEÇMEDİ.EVDE FİTİL VAR NE KADAR ZAMAN GECTİKTEN SONRA FİTİLİ VEREBİLİRİMKİİ.LÜTFEN YARDIMLARINIZI BEKLİYOM OLMADI DOKTORA GTCEM ATEŞİ 39 OLURSA hemen doktoraa

Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Dost Siteler


Ping your blog, website, or RSS feed for Free