Bebeğinizle ilk 40 Gün


Facebook'ta Paylaş

bebek ilk 40 gun 300x186 Bebeğinizle ilk 40 Gün

Bir anne olarak bebeğinizle doğumdan itibaren evinize döndüğünüz ilk gün, hayatınızın en heyecanlı anlarından biri olacak. Artık sizin ve aileniz için yeni bir devir başlıyor; yorgunluklar ve endişelerin yanında, taşıyacağınız sorumluluk da gergin olmanıza neden olabilir. Üstelik dönemi hormonların da etkisiyle çoğu anne için psikolojik olarak zor geçer.

Bebeğinizin bakımı ve anneliğin ilk günlerinde kendiniz ile ilgili almanız gereken önlemleri ise şu şekilde sıralamak mümkün;

Annenin Bakımı

 • Doğumu takip eden 40 günlük dönem Lohusalık dönemi olarak adlandırılır ve bu süreç içinde vücunuduz kendisini toparlar. Lohusalık döneminde  yaşanan hormonal ve ruhsal değişimler, östrojen hormonunun azalması, lohusada depresif ruh halinin meydana gelmesine sebep olabilir. Alıngan, kolay ağlayan, çabuk yorulan ve isteksiz bir duruma gelebilirsiniz. Bu durumda doktorunuza danışarak 2 ay kadar demir takviyesi ve multivitaminler kullanmalı, düzenli uyku ve beslenme ile vücudunuzun  tükenen kaynaklarını tedarik etmelisiniz. Emzirme sürecinde doktor önerisi dışında kesinlikle sakinleştirici ve benzeri ilaç kullanmayın.
 • Bünyeniz, hamilelik döneminde vücudunuzda biriken fazla suyu, doğumu takiben birkaç gün içerisinde atacaktır. Doktorunuza danışarak karın kaslarını güçlendirici yer egzersizlerine başlayabilir ve düzenli olarak bu hareketleri uygulamaya devam edebilirsiniz.
 • Bebeğinizle sürekli olarak ilişkide olduğunuzdan doğum sonrası vücut temizliğinize çok fazla özen gösterin. Emzirme sürecinde göğüs bakımınızı önemseyin.
 • Doğumdan sonra doktorunuza gidip doğum sonrası muayenenizi yaptırın. Doktorunuz, doğum sonrası, rahmin normal durumunu alıp almadığını saptayacak ve doğum öncesindeki sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bebeğinizin Bakımı

 • Doğumu takriben ilk 72 saat, sarı renkli Klostrum sütünüz gelir. Bu sütün bileşimi farklıdır ve bebeğin bağışıklığına yaptığı destek ile bebeğinizin ilk önemli aşısı gibidir. Bebeğinizi hastaneden taburcu olmadan emzirin.
 • anne karnında bebeğin anneden besin ve oksijen almasını sağlar. Aynı zamanda anneden bebeğe bağışıklık sistemi ni güçlendirici antikorların aktarımı da bu kordon sayesinde olur. Bebek doğduğunda bu bağın hijyenik şartlarda ve belli bir uzaklıktan kesilmesi gerekir. Göbek yoluyla bebeğin vücuduna birçok mikrop girebileceği için, göbeğin temiz tutulması ve pansumanı son derece önemlidir.
 • Bebeğiniz doğduğunda Vernix Caseosa denilen kremsi bir tabaka ile kaplıdır ve bu tabakanın bebeğin ısısının korunmasına ve enfeksiyonlardan korunmasına yararı vardır. Bebeğinizi 2. günden sonra, göbek kordonuna dikkat etmek kaydıyla hergün yıkayabilirsiniz.
 • İlk aylarda pek çok bebekte gaz problemleri görülmekte ve bu bebeğin uykusunu da etkilemektedir.
 • Bebeğiniz ilk ayının çok büyük bölümünü uyuyarak geçirecek ve 2- 3 saatlik aralıklarla beslenmek için uyanacaktır.
 • Yenidoğan bebeğiniz çok narin bir cilde sahiptir ve bu sebeple bezini sık sık değiştirmeniz gerekir. Temizlemede su, özel temizleyici sıvılar veya alkolsüz hassas alt değiştirme bezleri kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altının uzun süre havasız kalmasını engellemeli ve temizlikten sonra bebekler için özel pişik kremleri uygulamalısınız.
 • Bebeğinizin hareket etmesi, kollarını bacaklarını oynatması, kaslarının güçlenmesi, kemiklerinin düzgün gelişmesi için önemlidir. Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı takdirde bebeğinizi kundaklamaktan kaçınınız. Soğuk havalarda bebeğe başlık ve kat kat pamuklu kıyafetler giydirin ama bebeğin çok terlemesine izin vermeyin.
Facebook'ta Paylaş

Bebeğinizle ilk 40 Gün ile Benzer Yazılar:

Bebeğinizle ilk 40 Gün ilgili Aramalar:


“Bebeğinizle ilk 40 Gün” için 12 Yorum

 1. Paslı diyor ki:

  Evet ilk 72 saat Klostrum sütü geldi :) Daha önce bilmediğim için aceba sütümde bi sorunmu var diye düşünmüştüm. Ama önemi büyükmüş :)

 2. FullSpeed diyor ki:

  Bazı insanlar bebekleri dogdugu zaman hemen kundaklıyor fakat bebeklerin de hareket etmesi gerektiği için doktora danışmadan kundaklama yapılmamalı.

 3. Estetik diyor ki:

  Bebek kırkı çıkmadan evden çıkarılmaz diyorlar doğrumudur ? merak ettim de

 4. dizifilmciyiz diyor ki:

  yanlış bilgiler içeriyor. mesela bebek göbek bağı düşene kadar kesinlikle yıkanmaz. ıslak pamukla silinir. ıslak mendillerle bile değil.
  2-3 saat aralıklarla uyamayacak uyandırmanız gerekecek özellikle ilk 1hafta.
  doktor hiçbir zaman kundaklama önerisinde bulunmaz zaten, dkç için en büyük risk faktörlerinden birisi zaten. vaktim olsaydı diğer hataları da düzeltirdim.

 5. facebook diyor ki:

  kundak konusunda fazla bilgilerim var, eğer bebek kundaklanmazsa çarpık bacak olabiliyormuş kundak bebeği dik tutuyormuş doğrumudur?

 6. İstanbul2011 diyor ki:

  Bebek 40 ı çıkmadan çıkarılmaz doğru hocam zaten 40 çıkana kadar çıkıcak haliniz kalmıycak emin olabilirsiniz :)

 7. Reyhan diyor ki:

  Asıl bilgiler yorum kısmında verilmiş.Bebek için bu sayfa yorumlarla eşsiz kaynak haline dönmüş.

 8. Burcum diyor ki:

  Allah sabır versin şu 40 günü yaşacak olan anne babaya :D gerçekten zor ..

 9. Meskure diyor ki:

  Çok önemli evet ilk 40 gün ve daha sonrası kolaylaşıyor.

 10. Yoncalar diyor ki:

  Vücuttaki fazla su idrar , ter vs. ilemi atılıyor ?

 11. elif yetisoglu diyor ki:

  ben ikiz annesiyim ve kirkimz yarin ama ben hep disari ciktim bebeklerle oda mecburduk hastane saglik ocagi hep boyle gecti ve sukur ki bebeklerin simdi saglikli yani demek istedigim mecbur kalinca cikiyorsunuz. Ben bebeklerimi hic kundaklamadim hareketleri kisilmasin die annem kardesimide hep kundakladi ama yine carpik :) bunun kundakla alakasi yok anneme cekmis okada :) ben brbeklerimi kundaklamadgim icin bebeklerim daha hareketli ve simdiden kafalarni cok ii tuta biliolar . zaten bildogim kadariyla bebegi kundaklamak kalca cikigina sebeb olabilirmis…

Bebeğinizle ilk 40 Gün Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Dost Siteler


Ping your blog, website, or RSS feed for Free